Experiment Pastelky

Malý, velký experiment, který vám teď představím je vhodný pro děti, které už umí vybarvovat pastelkami. Dnes však necháme omalovánky omalovánkami a pustíme se do seriózniho vědeckého projektu. A vězte, že výsledky tohoto bádání budou stát za to. Nebudeme dokonce ani potřebovat laboratoř!

K dnešnímu výzkumu nám postačí papír a pastelkyžlutá, červená a modrá. Cílem tohoto výzkumu bude prozkoumat barevné možnosti těchto tří základních pastelek:

Na papír si udělejte několik sloupců (2-4) a několik řádků (11). Vznikne tak tabulka. Do prvního sloupce napíšeme vždy použité pastelky a další okýnka budeme vybarvovat těmito pastelkami. Máme-li na řádku více okýnek k dispozici, můžeme zkoušet barevnou intenzitu, tím že první okýnko vybarvíme 1x, druhé 2x a třetí 3x, přičemž při vybarvování tlačíme na pastelku vždy stejně.

I další pastelky můžeme zahrnout do výzkumu. Já kupříkladu použila zelenou pastelku ve chvíli, kdy se mi podařilo vytvořit zelenou z výše zmíněných základních barev a chtěla jsem tyto zelené porovnat. Samozřejmě když už vyzkoušíte základní barvy křížem krážem, můžete pokračovat dál a míchat co vás napadne. Získáte tak užitečné vzorníky a už vám nikdy nebude chybět nějaká barevná pastelka (třeba pleťová).

Experiment je to dlouhý, minimálně půl hodiny koncentrované práce zabere. Ale objevy jsou vskutku zajímavé! I mě výsledek velmi překvapil a to pro mě teorie míchání barev nebyla nic nového. A když vás to chytne, můžete dál hledat nové odstíny například změnou poměru barev (2díly žluté, na 1díl modré).

Můžete také využít jiný typ tabulky, kde na kraji tabulky budou barvy, které chceme kombinovat a uvnitř tabulky budou kombinace těchto barev (řádek + sloupec). Přehled různých tabulek najdete v tomto materiálu: ExperimentPastelka.pdf

Po tomto průzkumu pastelek dostanou vaše omalovánky určitě nový rozměr. Vyzkoušet si to můžete třeba tady na papoušcích Agapornis (barevná předloha zde).

Omalovánka ke stažení
Papoušci vybarvení třemi patelkami (červená, žlutá a modrá).

Ještě dodám, že k tomuto barevnému experimentu mě přivedl kurz Pavly Macháčkové.

Experiment Pastelky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek