Učíme se komunikovat aneb Stavěj to co já

Chci vám představit jednu skvělou komunikační hru. Dá se hrát s dětmi od dvou let, ale stejně dobře i s dospěláky na Silvestra. Na původní anglický název si už nevzpomenu, ale dala jsem jí pracovní název – Stavěj to co já. Tato hra spojuje snad všechny věci, které na hrách miluji:

  1. Společný cíl – cílem není porazit soupeře, nýbrž spolupracovat se spoluhráčem. Oba můžete buď vyhrát, nebo prohrát.
  2. Nepotřebujete žádné speciální vybavení – můžete hrát s čímkoli, co máte zrovna po ruce (stavebnice, těstoviny, šišky, větvičky, kameny, nebo jen papír)
  3. Rozdílna úroveň hráčů nehraje roli – jedna z mála společenských her, kterou si zahrajete stejně dobře s malými i velkými. Náročnost hry snadno upravíte malým dětem. A paradoxně s čím mladším a nezkušenějším hráčem člověk hraje, tím zajímavější a náročnější hra je.
  4. Rozvíjíte praktickou dovednost do života – sociální inteligenci, empatii a schopnost efektivní komunikace.
  5. Variabilita – kromě 3D stavbiček z nejrůznějších materiálů, se můžeme omezit na rovinu papíru a hrát v duchu – kresli to co já. A pro nejmenší hráče lze připravit třeba dvě stejné scény, do kterých se umísťují postavičky či předměty.

Jak se to hraje?

Dva i více hráčů sedí tak, aby na sebe neviděli. Všichni mají stejnou sadu předmětu. Jeden z hráčů něco vytváří a popisuje své počínání ostatním, kteří se snaží podle jeho vyprávění vytvořit stejnou stavbu. Mohou se hlavního stavitele všelijak doptávat a žádat dovysvětlení. Podaří-li se hráčům sestavit stené stavby, vyhrávají. Pokud se to nepovede, snaží se zjistit, kde došlo k nedorozumění a poučit se z něj v dalším kole. Hlavní stavitelé se střídají.

Učíme se komunikovat aneb Stavěj to co já

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek